В Етнографския музей в Силистра ще бъде открита изложба във връзка с Деня на народните будители и приключилата дарителска акция „Искри от миналото - светлина за бъдещето“, обявена от Регионалния исторически музей през месец юли.
Това съобщи за Радио „Фокус” Шумен Маргарита Миланова, уредник в Етнографския музей. В изложбата, която ще бъде открита от 17.00 часа, ще бъдат представени събраните над 300 дарения. Дарителите са 24, всеки от тях ще получи грамота за дарение и карта за безплатни посещения на музейните обекти в Силистра. В акцията, продължила до края на октомври, се събираха стари снимки, документи, пощенски картички, пликове, книги и вещи до 1960 година, традиционно народно облекло и обреден реквизит, инструменти, свързани с народните занаяти, вещи и облекло, образци на градската култура до 1944 година, оръжие и вещи, свързани с войните, произведения на изкуството, образци на църковното изкуство и църковна утвар, лични спомени за важни събития от национално и местно значение за Силистра и Добруджа.
|
Етнографски музей Силистра |
"От едни дарител имаме по 25-30 дарения, например само от един човек получихме 100 снимки, които документират част от историята на Силистра", каза Маргарита Миланова. По думите й, превес имат етнографските материали. Тя обясни, че тъканите са от 30-40-те години на 20 век и са в много добро състояние.
"Дарени са характерни за добруджанската народна носия фусти, ризи и престилки, дарена е носия и от Никополския край, много са и престилките. Най-голяма част са двуплатови, с богат бордюр от двете страни и с ивична украса в средата. Сред даренията има авторско свидетелство от Института за изобретения и рационализация, заради изследвания в областта на тънкорунната порода овце в Североизточна България. Интересни са предадените две книги от банята в Силистра, от 1955-1956 година, където са вписвани мнения и впечатления на хората, ползващи градската баня. Получени са и стари книги", коментира Маргарита Миланова и даде пример със старо издание на Новия завет, Българска граматика от 1906 година. По думите й са дарени пръстен и гривна от края на 19 век, както и кандилница от същата епоха.
"От по-новото време получихме като дарение радио – грамофон и магнитофон", каза Маргарита Миланова. По думите й, събраните дарения ще служат за опазване на културното ни наследство и за предаването му на следващите поколения и най- вече ще бъде пример за останалите граждани да последват това дарителско дело. Маргарита Миланова посочи, че даренията ще бъдат заведени във фондовете на отделите на музея.
Ивелина ИВАНОВА, Агенция Фокус
~~~~~~~~~~~~~
Етнографският музей в Силистра е открит през 1967 година. Той се помещава в постройка датираща от средата на XIX век - бивша сграда на турската полиция. Изложбената част е разположена на площ от 300 кв.м. в 10 стаи. Тя се състои от артефакти от бита и културата на хората от Добруджанския край и Силистра от средата на ХIХ век до началото на ХХ век.
~~~~~~~~~~~~~
Кавалджията Теодосий Спасов е носителя на тазгодишната награда “Будител на нашето съвремие” на община Силистра. Големият български музикант бе гост на провелия се на 29.10.2016 г. XII събор на хоровете от крайдунавските държави „Дунав – река на приятелството и песента” - Силистра 2016 г.
Денят на народните будители за пръв път е отбелязан в Силистра през 1941 година. В историята на града са записани много имена на народни будители, сред които се откроява първият светски поет Партений Павлович, Сава Доброплодни, Илия и Рашко Блъскови, Евлампия Стоева и много други.