неделя, 20 ноември 2016 г.

Запознаване с възможностите за финансиране на читалищни дейности в рамките на финансовите механизми на действащите оперативни програми в програмния период 2014-2020


На 17, 18 и 19 Ноември, 2016 г. във Варна се  проведе съвместен обучителен семинар на РЕКИЦ „Читалища” - Силистра и РЕКИЦ „Читалища” - Варна на тема „Мисия – Читалище“. 
Семинарът бе предназначен  за  председатели,  секретари на читалища и експерти от отделите „Култура“ в общинските администрации от двете области. Лектори бяха д-р Венцислав Велев (Министерство на културата) и г-жа Татяна Миланова и г-жа Ива Мусова (Сдружение”Глобално творчество”).

Разгледани бяха възможности за финансиране на читалищни дейности в рамките на финансовите механизми на действащите оперативни програми в програмния период 2014-2020. 
Разгледайте материалите от обучението. 

петък, 11 ноември 2016 г.

Тържествено отбелязване на 5 години от създаването на НЧ "Дръстър-2012" е акцентът на художествено-творческата ни програма за 2017 г.

Изготвена е програмата за художествено-творческата дейност на НЧ "Дръстър-2012" за 2017 г. 


Тя се създава в изпълнение на Закона за народните читалища и Устава на читалището въз основа на вижданията на настоятелството и ръководителите на самодейните състави, групи и школи. 

Годишната програма за 2017 е подчинена на 5-годишнината от създаването на Читалището. Предвижда се основното празнично събитие да бъде на 24 април, 2017 г., когато ще се проведе тържествен концерт-спектакъл с участието на самодейците на читалището и гости от партньорски клубове и читалища от област Силистра и страната.

Програмата за 2017 г. предвижда развитие на любителското художествено творчество и самодейност чрез  разширяване на художествените колективи и активно участие в конкурси, в местни и регионални празници и фестивали. По възможност и при наличие на финансиране се предвиждат и международни участия. 

НЧ "Дръстър-2012" ще работи с бюджет за 1.75 субсидирани бройки за 2017 г. В стандарта за една субсидирана бройка са разчетени средства за дейност, както и за заплати, други възнаграждения и плащания на персонала, осигурителни вноски и издръжка, както и средства съгласно Закона за здравословни и безопасни условия на труд (ЗЗБУТ). Спрямо 2016 г. завишаването на стандарта за 2017 година е в размер на 220.00 лв. Съгласно утвърдените със Закона за държавния бюджет за 2017 г. стандарти за делегираните от държавата дейности, предвидените средства за развитие и подпомагане на читалищната дейност през 2017 година са в общ размер на 55 180 700.00 лв. за 7559 субсидирани бройки за страната при стандарт за една субсидирана бройка от 7 300.00 лв. 

Читалището ще работи целенасочено за възстановяване на празнично-обредния календар и местните традиции и обичаи, ритуали, поминък и др. в посока разширяване обхвата на създадените тематични празници в общината. Това ще е нашият принос за опазване на фолклора и традиционното народно богатство и създаване на условия и възможности за тяхното развитие и популяризиране чрез всички възможни форми.  

сряда, 9 ноември 2016 г.

НЧ "Дръстър-2012" с профил в платформата за публицистика, култура, изкуство и образование ИСКРАТА

НЧ "Дръстър-2012" със свой профил в платформата за публицистика, култура, изкуство и образование ИСКРАТА: www.iskrata.bg

ИСКРАТА е платформа, създадена по инициатива на НЧ "Иван Вазов - 2014" София, с подкрепата на група читалища и обществени организации, имащи отношение към запазване, развитие и утвърждаване на културната и просветна роля на българските читалища, посредством активно използване на информационните и комуникационни технологии в ХХІ век.

Сред основателите са:
Народно читалище "Иван Вазов - 2014", гр София;
Народно читалище "Възраждане - 1928", гр. София;
Народно читалище "Неофит Бозвели", гр. София;
Народно читалище "Васил Левски", гр. София;
Обществен съвет към кмета на район "Подуяне", Столична община;
Районна администрация "Подуяне", Столична община.


Платформата има три основни направления – практическо, информационно и приложение за набиране на средства (crowdfunding). Разработена е с пълната функционалност и възможности, които предлагат съвременните социални мрежи - лесна употреба, система за съобщения, публикуване на обяви за събития, инициативи или обучения, галерии със снимки, видео и т.н.

Стремежът на създателите е ИСКРАТА да обхване всички активни читалища и обществени организации (културни институти, галерии, музеи, театри, НПО и др.) и да служи за подкрепа, установяване на партньорства, взаимопомощ, сътрудничество, обмяна на опит и добри практики, стартиране на съвместни инициативи, проекти и работа в мрежа, чрез електронни инструменти и ресурси. Инициативата е обществена и некомерсиална. Всички услуги са безплатни.

Приятели на ИСКРАТА със своя кауза са няколко организации: 


  • Образование България 2030 е широка коалиция от над 40 организации от бизнеса, неправителствения и публичния сектор с обща и дългосрочна визия за качествено образованието в България до 2030 година.
  • Кан Академия (KhanAcademy.org) е най-мащабният онлайн портал за образование в света. Сайтът разполага с над 8000 видео урока и с над 100 000 интерактивни упражнения. Те са вградени в учебна социална мрежа, като учителите получават достъп до полезна информация за управление на класната стая.
  • Българска мрежа на Глобалния договор на ООН - Официалният старт на Глобалния договор е даден от Генералния секретар Кофи Анан на Световния Икономически Форум в Давос, Швейцария през януари 1999 година.
  • Българският географски портал - Географ БГ е основен информационен източник на тематична географска информация – новини от България и света, представяне на книги, изложби, събития, конференции, ученически състезания, проекти и т.н.
  • „Подарете книга“ е фондация, която служи като посредник между децата, които живеят в социални институции и ментори - хора, които са просто техни приятели.

Разгледайте ИСКРАТА и намерете своята кауза.

вторник, 1 ноември 2016 г.

Назаем от Агенция Фокус: В Етнографския музей ще бъде открита изложба във връзка с Деня на народните будители

В Етнографския музей в Силистра ще бъде открита изложба във връзка с Деня на народните будители и приключилата дарителска акция „Искри от миналото - светлина за бъдещето“, обявена от Регионалния исторически музей през месец юли. 


Това съобщи за Радио „Фокус” Шумен Маргарита Миланова, уредник в Етнографския музей. В изложбата, която ще бъде открита от 17.00 часа, ще бъдат представени събраните над 300 дарения. Дарителите са 24, всеки от тях ще получи грамота за дарение и карта за безплатни посещения на музейните обекти в Силистра. В акцията, продължила до края на октомври, се събираха стари снимки, документи, пощенски картички, пликове, книги и вещи до 1960 година, традиционно народно облекло и обреден реквизит, инструменти, свързани с народните занаяти, вещи и облекло, образци на градската култура до 1944 година, оръжие и вещи, свързани с войните, произведения на изкуството, образци на църковното изкуство и църковна утвар, лични спомени за важни събития от национално и местно значение за Силистра и Добруджа. 
Етнографски музей Силистра
"От едни дарител имаме по 25-30 дарения, например само от един човек получихме 100 снимки, които документират част от историята на Силистра", каза Маргарита Миланова. По думите й, превес имат етнографските материали. Тя обясни, че тъканите са от 30-40-те години на 20 век и са в много добро състояние. 
"Дарени са характерни за добруджанската народна носия фусти, ризи и престилки, дарена е носия и от Никополския край, много са и престилките. Най-голяма част са двуплатови, с богат бордюр от двете страни и с ивична украса в средата. Сред даренията има авторско свидетелство от Института за изобретения и рационализация, заради изследвания в областта на тънкорунната порода овце в Североизточна България. Интересни са предадените две книги от банята в Силистра, от 1955-1956 година, където са вписвани мнения и впечатления на хората, ползващи градската баня. Получени са и стари книги", коментира Маргарита Миланова и даде пример със старо издание на Новия завет, Българска граматика от 1906 година. По думите й са дарени пръстен и гривна от края на 19 век, както и кандилница от същата епоха. 
"От по-новото време получихме като дарение радио – грамофон и магнитофон", каза Маргарита Миланова. По думите й, събраните дарения ще служат за опазване на културното ни наследство и за предаването му на следващите поколения и най- вече ще бъде пример за останалите граждани да последват това дарителско дело. Маргарита Миланова посочи, че даренията ще бъдат заведени във фондовете на отделите на музея. 

Ивелина ИВАНОВА, Агенция Фокус


~~~~~~~~~~~~~

Етнографският музей в Силистра е открит през 1967 година. Той се помещава в постройка датираща от средата на XIX век - бивша сграда на турската полиция. Изложбената част е разположена на площ от 300 кв.м. в 10 стаи. Тя се състои от артефакти от бита и културата на хората от Добруджанския край и Силистра от средата на ХIХ век до началото на ХХ век. 

~~~~~~~~~~~~~

Кавалджията Теодосий Спасов е носителя на тазгодишната награда “Будител на нашето съвремие” на община Силистра. Големият български музикант бе гост на провелия се на 29.10.2016 г. XII събор на хоровете от крайдунавските държави „Дунав – река на приятелството и песента” -  Силистра 2016 г. 
Денят на народните будители за пръв път е отбелязан в Силистра през 1941 година.  В историята на града са записани много имена на народни будители, сред които се откроява първият светски поет Партений Павлович, Сава Доброплодни, Илия и Рашко Блъскови, Евлампия Стоева и много други.